Мезенхимните стволови клетки се проучват и използват сравнително от доста по-скоро време, отколкото хемопоетичните.
Приложенията им са насочени в две главни направления - терапии, базирани на свойството им да регулират имунната система, и терапии на регенеративната медицина, използащи потенциала им да се превръщат в различни клетъчни видове, както и богатият набор биологично активни вещества с регенеративен ефект върху околните тъкани.
Приложения на мезенхимни стволови клетки за клетъчна терапия »
Приложения на мезенхимни стволови клетки в регенеративна медицина »
Особени изисквания към приложенията на мезенхимни клетки »
Развитие на приложенията на мезенхимни стволови клетки »
Приложения на мезенхимни стволови клетки за клетъчна терапия
В областта на клетъчната терапия, мезенхимните стволови клетки се прилагат като съпътстваща терапия при алогенна трансплатация на хемопоетични стволови клетки, с цел модулиране на имунния отговор на приемника, като успешно понижават риска от настъпването на нежелани живоотозастрашаващи усложнения, като отхвърляне на присадката или болест на реакция на присадката срешу приемника (GVHD):
Приложения на мезенхимни стволови клетки в регенеративна медицина
В лицето на регенеративната медицина наблюдаваме най-бързо развиващият се клон на медицината, включващ биомедицински подходи и клинични терапии със стволови клетки, включително мезенхимни.
Особени изисквания към приложенията на мезенхимни клетки
За разлика от хемопоетичните, мезенхимните стволови клетки задължително трябва да бъдат подложени на лабораторно намножаване, защото обичайният брой, който може да бъде получен, е изключително малък.
Тази манипулация обаче трябва да се извършва при стриктно контролирани условия от съображения за безопасност. По тази причина мезенхимните стволови клетки се приравняват към лекарствените продукти, като право да ги преработват за клинично приложение имат само специално лицензирани лаборатории (т.нар. клетъчни фабрики) под контрола на лекарствените агенции.
В законодателството на Европейския съюз мезенхимните стволови клетки се разглеждат като лекарствени продукти за модерна терапия (т.нар. ATMPs), и са обект на специален Регламент (ЕО) No1394/2007. В обхвата на този регламент попадат и хемопоетични стволови клетки, ако са били подлагани на съществени лабораторни манипулации (като например намножаване или модифициране).
Развитие на приложенията на мезенхимни стволови клетки
Доклад на Bioscience Reports от 2015 г. анализира данни от регистъра за клинични изпитвания на Националните институти по обществено здраве на САЩ, според които към тогавашния момент има 463 регистрирани клинични изпитвания в различни фази, оценяващи потенциала на терапиите с мезенхимни стволови клетки в цял свят (данните са от регистъра ClinicalTrials.gov). Най-голям брой регистрирани клинични изпитвания на мезенхимни стволови клетки има за:
При бурните темпове на развитие в тази област, броят на новите проекти расте с всеки изминал ден.
За справки и информация:
От понеделник до петък 09:00 – 17:00
Телефони: 02 44 10 290 | 0882 373 318
Имейл: office @ bioregeneration.bg
Адрес: 1330 София | район Красна поляна, ул. "Блага вест" № 3 | МБАЛ "Надежда"
Адрес 2: София, МОЛ Парадайс, етаж 3, до МЦ Надежда
Работно време: 10:00 - 18:00 часа
тел. 0884 318 867